Rapport géneral de la section francaise
Forfatter: G.-R. Sandoz, P. Dreyfus-Bing
År: 1906
Sider: 724
UDK: 061.4(100) Milano
Exposition Internationale De Milan 1906. Inauguration du tunnel du Simplon
Søgning i bogen
Den bedste måde at søge i bogen er ved at downloade PDF'en og søge i den.
Derved får du fremhævet ordene visuelt direkte på billedet af siden.
Digitaliseret bog
Bogens tekst er maskinlæst, så der kan være en del fejl og mangler.
— 462 -
Malterie franco-suisse, Le Puy et
Issoudun.
Mayrargue (Benoit) fils et C'% Nice
(Alpes-Maritimes).
Midy (A. et M.), Paris.
Nomblot - Bruneau, Bourg - la - Reine
(Seine).
Pierrain (Charles), Paris.
Rolland, Neuilly-sur-Seine (Seine).
Roussille fréres et Cle, Pau (Basses-
Pyrénées).
Roy Chevrier, Givry (Saöne-et-Loire).
Sabouraud (le docteur), Paris.
SOCIÉTÉ GÉNÉRALE D’AGRICULTURE DU
Gard, Nimes.
Société d’encouragement a l’agricul-
ture d’Orléans, Orléans (Loiret).
Société des forets de la Calle, Paris.
Souchu-Pinet (Henry), Langeais (Indre-
et-Loire).
Syndicat agricole du Gabd, Nimes.
Syndicat amical des fromagers et
LAITIERS DE L’EuRE, ÉvFCUX (Eure).
Thomas et Normand, Mantes (Seine-et-
Oise).
Tiaffay, Bisseuil (Marne).
Voitellier (Henry), Paris.
Médailles d’or.
Benex, quai d’Ivry, Ivry-Port (Seine).
Bernel (Lucien), Paris.
Bertrand (Auguste), Vélars-les-Dijon
(Cöte-d’Or).
Besdel (Albert), Paris.
Beusnier (Eugene), Saint-Cloud (Seine-
et-Oise).
Billioud (A.), Paris.
Bodin, professeur, Rennes(UIe-et-Vilaine).
Bonnefoy (Georges), Clermont-Ferrand
(Puy-de-Döme).
Boutard, Montreuil (Seine).
Brancourt (Eloi- Joseph), Crécy-sur-
Serre (Aisne).
CAISSE RÉGIONALE DE CRÉDIT AGRICOLE
mutuel du Midi, Montpellier.
Caramija fréres, Paris.
Cauchepin (Louis), Bernay (Eure).
Chaussadent (Amédée), Moissy-Cra-
mayel (Seine-et-Marne).
CoLLECTIVITÉ DE LA STATION SÉRICICOLE
de Montpellier, Montpellier.
Denis (Louis), Brou (Eure-et-Loir).
Duguay, Paris.
Dumaine (A.), Moissy-Cramayel (Seine-
et-Marne).
Dumée, Meaux (Seine-et-Marne).
Dumont (Albert), Salouel (Somme).
Duquesne (Amédée), Montfort-sur-Risle
(Gers).
Durafort et fils, Paris.
Duval-Trepied, au Mesnil-sur-l’Eslréc
(Eure).
Fievet-Pagot, Charleville (Ardennes).
Fillot, Paris.
Fontaine-Souverain (Denis), Dijon
(Cöte-d’Or).
Gautier et Cle, Quimperlé (Finistére).
Gillot (le docteur), Autun (Saöne-et-
Loire).
Guillon et flis, Chåteauroux (Indre).
Lacroix (A.) et G'°, Caen (Calvados).
Lambert (Maurice), Toury (Eure-et-Loir).
Laurent de l’Arbousset, Alais (Gard).
Leconte (Henry-Joseph), Paris.
Le Grand de Mercey (René), Mont-
bellet (Saöne-et-Loire).
Lesage (Léon et Maurice), Paris.
Levasseur (Louis-Jacques-Albert), Illiers-
l’Évéque (Eure).
Lévi fréres, Paris.
Levy (Médard-Camille), Paris.
Marlin (E.), Paris.
Martin, Besangon (Doubs).
Mathieu (Arthur), Aubervilliers (Seine).
Mazimann et Plessard, Autun (Saone-et-
Loire).
Mesle (Ferdinand-Laurent), Nevers
(Niévre).
Meunier fils, Lyon-Guillot iére (Rhöne).
Noblecourt (Narcisse), Chambry (Aisne).
Noel (Bernard), Caen (Calvados).
Peltereau, Vendome (Loir-et-Cher).
Poisson, Paris.
Préaudat (Émile), Courbevoie (Seine).
Rousset (Maxime), Nimes (Gard).
Rouviére-Huc, Saint-Geniés-des-Mour-
gues (Hérault).
Société nouvelle de Roquefort, Paris.
Société d’aviculture, Paris.
Syndicat des champignonnistes de la
Seine, Paris.
Syndicat de drainage de Perthes
(Seine-et-Marne).
Verdier-Dufour et C10, Paris.
Weil (Camille), Paris.
Médailles d’argent.
Adriant, Blamont (Meurthe-et-Moselle).
Anfroy (Louis-Auguste), Andilly (Seine
et-Oise).
Basile (Claude). Bordeaux (Gironde).
Bence (Armand), Caen (Calvados).
Bertrand (Auguste), Véars-les-Dijon
(Cöte-d’Or).
Bertrand (Séraphin), Athies-sous-Laon
(Aisne).
Bigeard, Nolay (Cöte-d’Or).
Bonnet, La Roche, par Sainte-Cécile
(Vaucluse).
Boulanger (E.-L.-H.), Paris.