Rapport géneral de la section francaise
Forfatter: G.-R. Sandoz, P. Dreyfus-Bing
År: 1906
Sider: 724
UDK: 061.4(100) Milano
Exposition Internationale De Milan 1906. Inauguration du tunnel du Simplon
Søgning i bogen
Den bedste måde at søge i bogen er ved at downloade PDF'en og søge i den.
Derved får du fremhævet ordene visuelt direkte på billedet af siden.
Digitaliseret bog
Bogens tekst er maskinlæst, så der kan være en del fejl og mangler.
SECTION 8. — Groupes 46 å 56.
— 459 —
par
GALERIE DU TRAVAIL
Médailles de bronze.
Möhlins
Levallois-
;t (Rhone).
Mentions honorables.
Medaille de bronze.
Courteix (Fernand), Paris.
Benoit-Lévy, Paris.
Blais cl Roy, Poitiers.
Gouffé jeune et Cle, Paris.
Grange (Henri-Dominique), Paris.
Guet, Paris.
DTIeureux (Me Andrée), Paris.
Ibrahim-Bram, Paris.
Joubert (Martin-Celestin), Paris.
Lacroze (Mme Alice), Paris.
Lalanne (Ch.), Paris.
L’Éclairage special a l’acétyléne,
Paris.
Le Mobilier, Cerf (L. et M.), Paris.
Lieutier (Honore), Paris.
Loisel, Parc-Saint-Maur (Seine).
Mangin (Mlle Marc), Paris.
Navalles-Banos (H. de), Dames
Saint-Sever (Landes).
Orfévrerie d’Ercuis, Paris.
Palleau, Paris.
Philippoteaux (Albert), Saint-Denis
(Seine).
Pissis, Paris.
Quantin (Ch.), Paris.
Roustan (Georges), Paris.
Seitte (Charles), Paris.
Société anonyme des charbonnages
d’Allas et carriéres de Saint-
Aulaye-Saint-Cyprien (Dordogne).
Société du verre étiré, Paris.
Sporck (Georges), Paris.
Taride (Alphonse), Paris.
Vignot fréres, Paris.
Weil (Henry), Paris.
Allard (Gustave), Marseille.
Battet cl Melchior, Lille.
Besnard (Jean), Paris.
Behr (Henri), Paris.
Boyveau et Chevillet, Paris.
Collineau (Mnie Maris), Neuilly-sur-
Seine (Seine).
Courche (Felix), Paris.
Hermier (E.), Paris.
La Fare (A.), Paris.
Le Feuvre, Le Mans (Sarthe).
Lentz (Frédéric-Guillaume), Paris.
Noury, Paris.
Olivier (docteur Ernest),
(Allier).
Sageret (Mme veuve), Paris.
Saiuuau, Paris.
Schneider fl’ércs et Mary,
Perret (Seine).
Sylvestre (Claude),Bois-d’Oingl
Sporck (Adrien), Paris.
Buguet (Abel), Rouen.
Dobler (Henry), Aix (Bouches-du-
Rhöne).
Fourain, Reims (Marne).
Gerald de Faye, Paris.
Gleize (Jules), Paris.
Lecore-Carpentier, Tunis.
Marotte (A.), Paris.
Nerini (Emmanuel-Charles), Paris.
Parvé, Neufchåteau (Vosges).
Risacker. Paris.
Salabert (William), Paris.
Savoyard de Paris, Paris.
Schnerb (J.), Paris.
Viterbo (Gustave), Paris.
Hors concours (exposants inis hors con-
cours en vertu de 1’article 15 du re-
glement du jury international).
Chouanard, Paris.
Dehaitre (Fernand), Paris.
Fougeirol (Scnateur), Paris.
Manufacture franqaise d’ceillets me-
talliques, Paris.
Mongin, Paris.
Piat (A.) et ses fils, Paris.
Grands prix.
Bonamy et Ligneau de Sereville, Saint-
Just-en-Chaussée (Oise).
Établissements Marinoni, Paris.
Guilliet fils et Cle, Auxerre (Yonne).
Lambert (E.) et Cle, Paris.
Savy (A.), Jeanjean et Cle, Paris.
Société anonyme des mécaniques A er-
dol, Lyon.
United Shce Machinery Company, Paris.
Zang, Paris.
Diplome d’honneur.
Douane (M.), ingénieur-constructeur,
Paris.
Médailles d’or.
L’Huillier (Henry), Paris.
Johnson et ses fils, Paris.
Schmautz (Ch.) et Cle, Paris.
Société des Plaques et poudres
souder (Laffitte).
Vernet (A.), Dijon.